Türkiye’nin Tungsten Karbür Uzmanı Boehlerit Türkiye

Tungsten Karbür Tel Çekme Haddeleri

Tel çekme haddeleri, günlük hayatımızda kullandığımız otomobil lastiğinin içindeki teller (çelik kord), kaynak elektrot teli, kablo teli, yay, çivi teli gibi metal çekme operasyonlarında kullanılmaktadır.

Tungsten karbür uzmanı Boehlerit Türkiye, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim merkezinde gereksinimleri en üst düzeyde karşılayabilecek farklı çaplarda ve kalitelerde tungsten karbür tel çekme haddeleri üretmektedir.

Kaliteli tel üretmek için ihtiyacınız olan o prosese uygun olan en doğru haddeyi kullanmaktır. O nedenle ideal hadde çekirdek kalitesi, ölçüsü ve uygun hadde profili gözönünde bulundurulması gereken en önemli özelliklerdir. Mevcut prosesinize uygun profilde karbür hadde kullanarak, hem hadde ömürlerinin uzamasını, hem de tel çekme hızlarının yükselmesini sağlayabilirsiniz. Modern metal çekme operasyonları için, çekilen mamulde yüksek ölçü hassasiyeti, hassas yüzey pürüzlülüğü ile birlikte mekanik özellikleri arttırmak için aşınmaya mukavim ve ideal çekim geometrisine sahip haddeler kullanılmalıdır.

Tungsten karbür haddelerin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Seçilen çekirdek toz kalitesi; çekirdek geometrisi, giriş, redüksiyon alanı, yataklama ve çıkış açısı tungsten karbür haddelerin sahip olması gereken özellikler olarak sıralanabilir. Ayrıca,  giriş ve çıkış çaplarına bağlı olarak redüksiyon oranı ve elde edilen redüksiyon oranına bağlı olarak çekilecek malzemeye uygun toz kalitesi ve ortalama açı değerleri değerlendirilerek seçim yapılmalıdır.
Tungsten karbür esaslı haddelerin avantajları nelerdir?

Piyasada en çok bulunan hadde çekirdekleri tungsten karbür esaslı çekirdeklerdir. Karbür hadde çekirdekleri metal çekme endüstrisinde çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Tungsten karbür tozları bağlayıcı element olarak belirli bir oranda kobalt ile preslendikten sonra yüksek vakum ve sıcaklıkta sinterlenmek suretiyle imal edilmektedir. Sertliği,  yoğunluğu ve basma mukavemeti sertleştirilmiş çeliklerden bile daha yüksek olan tungsten  karbür; çekirdek  üretimi  için  ideal aşınma direncine sahip  bir  malzemedir. Genleşme miktarı ise çeliğin yarısı kadardır.  Bu nedenle tel çekme işlemi sırasında oluşan yüksek sıcaklıklarda karbür çekirdekler deforme olmamaktadır.  Ayrıca,  tungsten karbürün cüruf tozu gibi yabancı maddelerin aşındırmasına karşı dayanımı oldukça yüksektir ve muhtelif denemelerde çeliklerin elli katına çıktığı gözlenmiştir.  Tungsten karbür yüzeyini çok yüksek  bir  hassasiyette işlemenin mümkün olması da ayrıca avantajıdır. Bu özelliklerden dolayı da çekirdek ömrü uzamakta ve telin çizilme riski azalmaktadır.